Zdrowie to podstawa

Drewno towarzyszy nam od zarania dziejów i jest prawie wszędzie. Mimo rozwoju technologii i opracowania coraz to nowszych odporniejszych, mocniejszych, bardziej funkcjonalnych materiałów my wciąż używamy drewna do dekoracji naszych domów. Taki stan rzeczy nie zmieni się nigdy i drewno zawsze będzie towarzyszyć nam w naszym życiu.

Nie tylko drewniana podłoga czy drewniane drzwi dodają wspaniałego klimatu w naszym domu, ale cała gama różnego rodzaju dodatków wykonanych z drewna. Drewno to meble, półki, ramki, ozdoby, progi, krzesła. Przykładów tych można mnożyć i mnożyć. To przecież drewno nadaje wnętrzu charakteru i gustownego wyglądu. Drewno, a w zasadzie jego użytkowanie łączy się często z dobrym samopoczuciem. Wystarczy choćby porównać odczucie ciepła przy chodzeniu boso po podłodze drewnianej z chłodem podłogi z terakoty. Drewno ma także wpływ na mikroklimat w mieszkaniu.

Przy temperaturze 20C i względnej wilgotności powietrza 65% drewno absorbuje 12% wilgotności i oddaje ją z powrotem, gdy powietrze w pomieszczeniu stanie się bardziej suche. Stabilizacja wilgotności powietrza chroni drogi oddechowe. Wszystkie wyroby drewniane w naszych domach również dobrze działają na nas samych.

Drewno jest dobrym izolatorem ciepła. Ponadto drewno dąży zawsze do równowagi, jeśli chodzi o temperaturę i wilgoć w powietrzu. Przy dużej wilgotności będzie ją absorbować z otoczenia, a przy niskiej będzie ją oddawać. Powietrze w naszym domu nie będzie ani zbyt wilgotne ani zbyt suche. Drewno nie emituje do powietrza formaldehydu, ani innych szkodliwych substancji, jest zdrowe dla alergików i dzieci. Wiąże się to z dobrym samopoczuciem i relaksem, a o to przecież chodzi, kiedy przebywamy w naszym domu.

ekspert1 ekspert2