Hałas

Badania pokazują, że natężenie hałasu wzrasta z roku na rok. Problem ten dotyczy w szczególności wielkich, tętniących życiem miast. Nieprzyjemne dźwięki mogą nie tylko uszkodzić słuch, ale przede wszystkim niekorzystnie wpływają na psychikę człowieka. Dla wielu ludzi są przyczyną rozdrażnienia, zmęczenia, a także stresu.

Hałas, definiowany jako szkodliwe dla zdrowia, głośne dźwięki, ma negatywny wpływ na organizm ludzki. Już w starożytności stosowano tortury polegająca na poddawaniu ofiary długotrwałemu działaniu głośnych dźwięków.

Próg bólu ludzkiego ucha wynosi 140 decybeli. Wzrost natężenia dźwięku tylko o 10 dB odbierany jest przez nas jako dwukrotne zwiększenie głośności dźwięku. Natężenie dźwięku zwykłej rozmowy to 60 dB, pracująca kosiarka spalinowa to 80dB, a startujący samolot to ponad 130 dB. Najbardziej uciążliwy dla człowieka jest hałas ciągły. Komunikacja drogowa to natężenie dźwięku w granicach od 75 (samochód) do 95 dB (autobus). W dużych miastach w ciągu dnia hałas utrzymuje się na poziomie 70-80 dB. U wielu osób hałas powoduje trwałe uszkodzenia zdrowia, jest także częstą przyczyną zmęczenia i zdenerwowania. Nawet zwykły szum wody (35dB) utrudnia koncentrację.

Dlatego tak ważne jest, aby w naszym zacisznym mieszkaniu lub domu była jak największa cisza i spokój.

Drzwi akustyczne są wybierane szczególnie w blokach mieszkalnych jako drzwi wejściowe do mieszkania. Jest to bardzo ważne, gdyż „pilnują” one naszej prywatności. Drzwi akustyczne bardzo się sprawdzają do sypialni, gdzie chcemy mieć cisze i spokój do relaksu i wypoczynku a takze w pokojach dziecięcych.

Drewno jako materiał do produkcji drzwi akustycznych posiada o wiele lepsze charakterystyki dotyczące tłumienia hałasu niż PCW.